ITT Cannon, LLC CA06EW24A28PWB02
CA06EW24A28PWB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA06EW24A28PWB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06EW24A28PWB02.pdf
Availability of CA06EW24A28PWB02
QUANTITY
CA06EW24A28PWB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06EW24A28PWB02
Internal Part NumberEIS-CA06EW24A28PWB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06EW24A28PWB02
Related LinksCA06EW24, CA06EW24A28PWB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06EW24A28PWB02 Details Description
Related parts for CA06EW24A28PWB02
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 12 FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
IC SYNC RECT CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
1000 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.00MM 32GB SLC datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf