ITT Cannon, LLC CA06R10SL-4SA152
CA06R10SL-4SA152 picture photo
Mfg. Part Number
CA06R10SL-4SA152
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R10SL-4SA152.pdf
Availability of CA06R10SL-4SA152
QUANTITY
CA06R10SL-4SA152 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R10SL-4SA152
Internal Part NumberEIS-CA06R10SL-4SA152
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R10SL-4SA152
Related LinksCA06R10S, CA06R10SL-4SA152 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R10SL-4SA152 Details Description
Related parts for CA06R10SL-4SA152
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
LIGHT PIPE 6 ELEMENT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SMARTSTEP JR MTR 100W W BRK/KY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 12A datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.75V 0.15A 6SON datasheet.pdf