Vicor Corporation VI-25D-MY-F2
VI-25D-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25D-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-25D-MY-F2.pdf
Availability of VI-25D-MY-F2
QUANTITY
VI-25D-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25D-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25D-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25D-MY-F2
Related LinksVI-25D, VI-25D-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25D-MY-F2 Details Description
Related parts for VI-25D-MY-F2
CONN RECEPT 80POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
REFLECTOR FOR E3T SERIES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT T1/E1 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-32V 1.5VOUT SM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X10MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf