ITT Cannon, LLC CA06R18-4PWF80
CA06R18-4PWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA06R18-4PWF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06R18-4PWF80.pdf
Availability of CA06R18-4PWF80
QUANTITY
CA06R18-4PWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R18-4PWF80
Internal Part NumberEIS-CA06R18-4PWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R18-4PWF80
Related LinksCA06R18, CA06R18-4PWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R18-4PWF80 Details Description
Related parts for CA06R18-4PWF80
VARISTOR 22V 150A 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 3.07"W datasheet.pdf
UPS 1000VA 8OUT LCD DISP USB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V 24VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
BOARD ACCY DAC CLICK MIKROBUS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf