Honeywell Sensing and Productivity Solutions AML24GBB2AA05-001
AML24GBB2AA05-001 picture photo
Mfg. Part Number
AML24GBB2AA05-001
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Datasheet Download
AML24GBB2AA05-001.pdf
Availability of AML24GBB2AA05-001
QUANTITY
AML24GBB2AA05-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AML24GBB2AA05-001
Internal Part NumberEIS-AML24GBB2AA05-001
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Illumination Type, ColorIncandescent
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.98mm x 19.05mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AML24GBB2AA05-001
AML24GBB2AA05-001 Details Description
Related parts for AML24GBB2AA05-001
MODULE BASIC STAMP COLLECTION datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS MATE-N-LOK GOLD datasheet.pdf
TRANS RF GAN HEMT MMIC 780019PKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-500' BLACK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf