Vishay/Dale RLR07C27R0GSRSL
RLR07C27R0GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C27R0GSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C27R0GSRSL.pdf
Availability of RLR07C27R0GSRSL
QUANTITY
RLR07C27R0GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C27R0GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C27R0GSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C27R0GSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C27R0GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C27R0GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C27R0GSRSL
CONN HEADER 60POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 4W datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 S RECP AN datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf