ITT Cannon, LLC CA06R20-7S
CA06R20-7S picture photo
Mfg. Part Number
CA06R20-7S
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R20-7S.pdf
Availability of CA06R20-7S
QUANTITY
CA06R20-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R20-7S
Internal Part NumberEIS-CA06R20-7S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R20-7S
Related LinksCA06R, CA06R20-7S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R20-7S Details Description
Related parts for CA06R20-7S
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RETR SHEATH BANA/GRABBER 36" RED datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
384 MM MGNT TRCK IRON-CORE MTR datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf