Panasonic Electronic Components MA6X1250GL
MA6X1250GL picture photo
Mfg. Part Number
MA6X1250GL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 40V 100MA
Datasheet Download
MA6X1250GL.pdf
Availability of MA6X1250GL
QUANTITY
MA6X1250GL Order Process
Ship out your order
Specifications of MA6X1250GL
Internal Part NumberEIS-MA6X1250GL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration2 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 40V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA6X1250GL
Related LinksMA6X1, MA6X1250GL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA6X1250GL Details Description
Related parts for MA6X1250GL
SW ROTARY SP 12POS PC MNT 125V datasheet.pdf
VARISTOR 297V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 SGL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 38POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SQUARE #3 11.8" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SSOP44K datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf