ITT Cannon, LLC CA06R28-12S
CA06R28-12S picture photo
Mfg. Part Number
CA06R28-12S
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R28-12S.pdf
Availability of CA06R28-12S
QUANTITY
CA06R28-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R28-12S
Internal Part NumberEIS-CA06R28-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R28-12S
Related LinksCA06R, CA06R28-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R28-12S Details Description
Related parts for CA06R28-12S
SENSOR MAGNETOPOT 10K OHM 50MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 64-POS WITH LED datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 1.04A 50W datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL PCB datasheet.pdf