JAE Electronics SRCN1A21-10S
SRCN1A21-10S picture photo
Mfg. Part Number
SRCN1A21-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 10POS W/SOCKETS
Datasheet Download
SRCN1A21-10S.pdf
Availability of SRCN1A21-10S
QUANTITY
SRCN1A21-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SRCN1A21-10S
Internal Part NumberEIS-SRCN1A21-10S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSRCN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert21-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating10A
Voltage - Rated250VAC, 350VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRCN1A21-10S
Related LinksSRCN1A, SRCN1A21-10S Datasheet, JAE Electronics Distributor
SRCN1A21-10S Details Description
Related parts for SRCN1A21-10S
TVS DIODE 30.8VWM 52.4VC SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M M8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 417 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf