Panasonic Electric Works CA1A-12V-C-5
CA1A-12V-C-5 picture photo
Mfg. Part Number
CA1A-12V-C-5
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CA1A-12V-C-5.pdf
Availability of CA1A-12V-C-5
QUANTITY
CA1A-12V-C-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA1A-12V-C-5
Internal Part NumberEIS-CA1A-12V-C-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCA
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance80 Ohms
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA1A-12V-C-5
Related LinksCA1A-1, CA1A-12V-C-5 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CA1A-12V-C-5 Details Description
Related parts for CA1A-12V-C-5
ENDPLATE RAIL RIGHT TS35 AP 45 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
2.5/3.0 W/B RECEPT HOUS datasheet.pdf
INTERFACE MOD DSUB HD44POS FEML datasheet.pdf
SWITCH 6POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 60A IN LINE datasheet.pdf
UM4818 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf