Panasonic Electric Works CA1A-DC24V-N
CA1A-DC24V-N picture photo
Mfg. Part Number
CA1A-DC24V-N
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V
Datasheet Download
CA1A-DC24V-N.pdf
Availability of CA1A-DC24V-N
QUANTITY
CA1A-DC24V-N Order Process
Ship out your order
Specifications of CA1A-DC24V-N
Internal Part NumberEIS-CA1A-DC24V-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCA
PackagingTray
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA1A-DC24V-N
Related LinksCA1A-D, CA1A-DC24V-N Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CA1A-DC24V-N Details Description
Related parts for CA1A-DC24V-N
EVALUATION BOARD OPAMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Lighting 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
HDR STR SNGL 0.100" SMT DP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 5A TO220 datasheet.pdf