ITT Cannon, LLC DCMM37PF179AA101
DCMM37PF179AA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37PF179AA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DCMM37PF179AA101.pdf
Availability of DCMM37PF179AA101
QUANTITY
DCMM37PF179AA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37PF179AA101
Internal Part NumberEIS-DCMM37PF179AA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37PF179AA101
Related LinksDCMM37PF, DCMM37PF179AA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37PF179AA101 Details Description
Related parts for DCMM37PF179AA101
TRANS PNP 150V 8A TO220FP datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTLR 10WDFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf