ITT Cannon, LLC CA20COME14SA7PB
CA20COME14SA7PB picture photo
Mfg. Part Number
CA20COME14SA7PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA20COME14SA7PB.pdf
Availability of CA20COME14SA7PB
QUANTITY
CA20COME14SA7PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA20COME14SA7PB
Internal Part NumberEIS-CA20COME14SA7PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert14S-A7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA20COME14SA7PB
Related LinksCA20COM, CA20COME14SA7PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA20COME14SA7PB Details Description
Related parts for CA20COME14SA7PB
DELTA CONN 14 POS PLUG W/INSERT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20TSSOP datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 295LM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 240A SOT227 datasheet.pdf