Panasonic Electric Works HC3-HPL-AC100V-F
HC3-HPL-AC100V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC3-HPL-AC100V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 100V
Datasheet Download
HC3-HPL-AC100V-F.pdf
Availability of HC3-HPL-AC100V-F
QUANTITY
HC3-HPL-AC100V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC3-HPL-AC100V-F
Internal Part NumberEIS-HC3-HPL-AC100V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current13.2mA
Coil Voltage100VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)80 VAC
Turn Off Voltage (Min)30 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC3-HPL-AC100V-F
Related LinksHC3-HPL-, HC3-HPL-AC100V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC3-HPL-AC100V-F Details Description
Related parts for HC3-HPL-AC100V-F
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ 8SO datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL X-AXIS SOIC16 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf