Microchip Technology DSC1001AC1-131.0720
DSC1001AC1-131.0720 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AC1-131.0720
Brief Description
OSC MEMS 131.072MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AC1-131.0720.pdf
Availability of DSC1001AC1-131.0720
QUANTITY
DSC1001AC1-131.0720 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AC1-131.0720
Internal Part NumberEIS-DSC1001AC1-131.0720
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
SeriesDSC1001
PackagingBulk
TypeMEMS (Silicon)
Frequency131.072MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AC1-131.0720
Related LinksDSC1001AC, DSC1001AC1-131.0720 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AC1-131.0720 Details Description
Related parts for DSC1001AC1-131.0720
DIODE GEN PURP 1.7KV 75A WAFER datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf