ITT Cannon, LLC CA20COME22-23PBF80
CA20COME22-23PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA20COME22-23PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA20COME22-23PBF80.pdf
Availability of CA20COME22-23PBF80
QUANTITY
CA20COME22-23PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA20COME22-23PBF80
Internal Part NumberEIS-CA20COME22-23PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA20COME22-23PBF80
Related LinksCA20COME2, CA20COME22-23PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA20COME22-23PBF80 Details Description
Related parts for CA20COME22-23PBF80
RES 68 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 3V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RECPT 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
OSC XO 164.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
VARISTOR 643V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
HAN 3A M RECEPTACLE DC SET W JA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf