ITT Cannon, LLC CA20L10SL-3PB
CA20L10SL-3PB picture photo
Mfg. Part Number
CA20L10SL-3PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA20L10SL-3PB.pdf
Availability of CA20L10SL-3PB
QUANTITY
CA20L10SL-3PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA20L10SL-3PB
Internal Part NumberEIS-CA20L10SL-3PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA20L10SL-3PB
Related LinksCA20L1, CA20L10SL-3PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA20L10SL-3PB Details Description
Related parts for CA20L10SL-3PB
BOX STEEL BLK/GRAY 5.25"L X 5"W datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 32HTSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf