ITT Cannon, LLC CA3100E14S-10SB05-13
CA3100E14S-10SB05-13 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-10SB05-13
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-10SB05-13.pdf
Availability of CA3100E14S-10SB05-13
QUANTITY
CA3100E14S-10SB05-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-10SB05-13
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-10SB05-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-10SB05-13
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-10SB05-13 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-10SB05-13 Details Description
Related parts for CA3100E14S-10SB05-13
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 7MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf