ITT Cannon, LLC CA3100E14S-12PB01-08
CA3100E14S-12PB01-08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-12PB01-08
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-12PB01-08.pdf
Availability of CA3100E14S-12PB01-08
QUANTITY
CA3100E14S-12PB01-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-12PB01-08
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-12PB01-08
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-12PB01-08
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-12PB01-08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-12PB01-08 Details Description
Related parts for CA3100E14S-12PB01-08
BATTERY PACK 9.6V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 15A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
LM 5.08/135/9 BK datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1.3UF RADIAL datasheet.pdf