Microchip Technology PIC16LF627A-I/SO
PIC16LF627A-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627A-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF627A-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF627A-I/SO
QUANTITY
PIC16LF627A-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627A-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627A-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627A-I/SO
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF627A-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627A-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF627A-I/SO
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF MALE 8X23PAIR datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 166.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 150MA 1 OHM SMD datasheet.pdf