ITT Cannon, LLC CA3100E14S-12PB05-14
CA3100E14S-12PB05-14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-12PB05-14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-12PB05-14.pdf
Availability of CA3100E14S-12PB05-14
QUANTITY
CA3100E14S-12PB05-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-12PB05-14
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-12PB05-14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-12PB05-14
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-12PB05-14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-12PB05-14 Details Description
Related parts for CA3100E14S-12PB05-14
IC VREF SERIES 10V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
JFET P-CH 30V TO-206AA datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf