Vishay/Dale RNC55J2001BSBSL
RNC55J2001BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2001BSBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2001BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2001BSBSL
QUANTITY
RNC55J2001BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2001BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2001BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2001BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2001BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2001BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2001BSBSL
THERMAL PAD TO-220 .006" K10 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 6A AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf