ITT Cannon, LLC CA3100E14S-13PB01-08
CA3100E14S-13PB01-08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-13PB01-08
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-13PB01-08.pdf
Availability of CA3100E14S-13PB01-08
QUANTITY
CA3100E14S-13PB01-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-13PB01-08
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-13PB01-08
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-13PB01-08
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-13PB01-08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-13PB01-08 Details Description
Related parts for CA3100E14S-13PB01-08
CONN RECEPT HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A/11A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
WIRE RETENTION SPRING datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf