ITT Cannon, LLC CA3100E14S-14PB05-15
CA3100E14S-14PB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-14PB05-15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-14PB05-15.pdf
Availability of CA3100E14S-14PB05-15
QUANTITY
CA3100E14S-14PB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-14PB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-14PB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-14PB05-15
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-14PB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-14PB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E14S-14PB05-15
CONN HEADER VERT 12POS TIN PCB datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
NON SILICONE TIM 150X150X3MM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE6 M32 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf