ITT Cannon, LLC CA3100E14S-1SB06
CA3100E14S-1SB06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-1SB06
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-1SB06.pdf
Availability of CA3100E14S-1SB06
QUANTITY
CA3100E14S-1SB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-1SB06
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-1SB06
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-1SB06
Related LinksCA3100E1, CA3100E14S-1SB06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-1SB06 Details Description
Related parts for CA3100E14S-1SB06
CHOKE ARRAY COM MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO US8 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf