ITT Cannon, LLC CA3100E14S-4PB05-15
CA3100E14S-4PB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-4PB05-15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-4PB05-15.pdf
Availability of CA3100E14S-4PB05-15
QUANTITY
CA3100E14S-4PB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-4PB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-4PB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert14S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-4PB05-15
Related LinksCA3100E14, CA3100E14S-4PB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-4PB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E14S-4PB05-15
FIXED IND 68UH 170MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP73833 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN IDC 19POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 2.24K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf