ITT Cannon, LLC CA3100E14S-6PB05-06
CA3100E14S-6PB05-06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-6PB05-06
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-6PB05-06.pdf
Availability of CA3100E14S-6PB05-06
QUANTITY
CA3100E14S-6PB05-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-6PB05-06
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-6PB05-06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-6PB05-06
Related LinksCA3100E14, CA3100E14S-6PB05-06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-6PB05-06 Details Description
Related parts for CA3100E14S-6PB05-06
CONN HEADER LOPRO R/A 14POS 30AU datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
GASKET FOR 1590Z SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 110VAC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 45POS .050 THRUHL datasheet.pdf