ITT Cannon, LLC CA3100E14S-6PB05
CA3100E14S-6PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-6PB05
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-6PB05.pdf
Availability of CA3100E14S-6PB05
QUANTITY
CA3100E14S-6PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-6PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-6PB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-6PB05
Related LinksCA3100E1, CA3100E14S-6PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-6PB05 Details Description
Related parts for CA3100E14S-6PB05
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A datasheet.pdf