ITT Cannon, LLC CA3100E16S-1PF80
CA3100E16S-1PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E16S-1PF80
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E16S-1PF80.pdf
Availability of CA3100E16S-1PF80
QUANTITY
CA3100E16S-1PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E16S-1PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E16S-1PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E16S-1PF80
Related LinksCA3100E1, CA3100E16S-1PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E16S-1PF80 Details Description
Related parts for CA3100E16S-1PF80
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 5/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 5V datasheet.pdf