ITT Cannon, LLC CA3100E18-10PBF80-05
CA3100E18-10PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-10PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-10PBF80-05.pdf
Availability of CA3100E18-10PBF80-05
QUANTITY
CA3100E18-10PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-10PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-10PBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-10PBF80-05
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-10PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-10PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E18-10PBF80-05
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 740MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC 125MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf