Rohm Semiconductor MCR18EZHF2611
MCR18EZHF2611 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2611
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2611.pdf
Availability of MCR18EZHF2611
QUANTITY
MCR18EZHF2611 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2611
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2611
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2611
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2611 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2611 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2611
OSC XO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf