Microchip Technology MIC3975-2.5BMM
MIC3975-2.5BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC3975-2.5BMM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP
Datasheet Download
MIC3975-2.5BMM.pdf
Availability of MIC3975-2.5BMM
QUANTITY
MIC3975-2.5BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC3975-2.5BMM
Internal Part NumberEIS-MIC3975-2.5BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC3975-2.5BMM
Related LinksMIC3975, MIC3975-2.5BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC3975-2.5BMM Details Description
Related parts for MIC3975-2.5BMM
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM NO datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 6-12V 5A datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf