ITT Cannon, LLC CA3100E18-12PF80A206
CA3100E18-12PF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-12PF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-12PF80A206.pdf
Availability of CA3100E18-12PF80A206
QUANTITY
CA3100E18-12PF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-12PF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-12PF80A206
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-12PF80A206
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-12PF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-12PF80A206 Details Description
Related parts for CA3100E18-12PF80A206
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 3.5A/3A SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY .100 30POS VE datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 369BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
D SUB IP67 9 POLE BLK PLAST HOOD datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 196CSPBGA datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD datasheet.pdf