ITT Cannon, LLC CA3100E18-19SBF80F0
CA3100E18-19SBF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-19SBF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS
Datasheet Download
CA3100E18-19SBF80F0.pdf
Availability of CA3100E18-19SBF80F0
QUANTITY
CA3100E18-19SBF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-19SBF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-19SBF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-19SBF80F0
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-19SBF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-19SBF80F0 Details Description
Related parts for CA3100E18-19SBF80F0
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 500KSPS 24QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 18MM PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 12 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SMA-SMA STRT PLG RG-316 DB 48" datasheet.pdf
IC PFC CTRLR 24V 48-LFQFP datasheet.pdf