ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SWBF80A176
CA3100E18-1SWBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SWBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SWBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-1SWBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-1SWBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SWBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SWBF80A176
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SWBF80A176
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-1SWBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SWBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SWBF80A176
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 10A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16M/HSC16H datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ICOUPLER SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf