ITT Cannon, LLC CA3100E18-22PF80
CA3100E18-22PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-22PF80
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-22PF80.pdf
Availability of CA3100E18-22PF80
QUANTITY
CA3100E18-22PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-22PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-22PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-22PF80
Related LinksCA3100E1, CA3100E18-22PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-22PF80 Details Description
Related parts for CA3100E18-22PF80
RES SMD 332 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf