ITT Cannon, LLC CA3100E20-16PBF80A176
CA3100E20-16PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-16PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-16PBF80A176.pdf
Availability of CA3100E20-16PBF80A176
QUANTITY
CA3100E20-16PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-16PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-16PBF80A176
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-16PBF80A176
Related LinksCA3100E20-, CA3100E20-16PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-16PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E20-16PBF80A176
MAT TABLE ESD 24"X36" GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 120 POS datasheet.pdf
IGBT 390V 20A 150W D2PAK3 datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
HIPOT_WB_SLIDE_Z datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .437 datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 50 V datasheet.pdf