ITT Cannon, LLC CA3100E20-19PBA232F80-05
CA3100E20-19PBA232F80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-19PBA232F80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-19PBA232F80-05.pdf
Availability of CA3100E20-19PBA232F80-05
QUANTITY
CA3100E20-19PBA232F80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-19PBA232F80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-19PBA232F80-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-19PBA232F80-05
Related LinksCA3100E20-19, CA3100E20-19PBA232F80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-19PBA232F80-05 Details Description
Related parts for CA3100E20-19PBA232F80-05
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 3.79"L X 3.79"W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500K OHM 1% 50W datasheet.pdf