Linear LTC3251EMSE-1.5#TR
LTC3251EMSE-1.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC3251EMSE-1.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP
Datasheet Download
LTC3251EMSE-1.5#TR.pdf
Availability of LTC3251EMSE-1.5#TR
QUANTITY
LTC3251EMSE-1.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3251EMSE-1.5#TR
Internal Part NumberEIS-LTC3251EMSE-1.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output500mA
Frequency - Switching1MHz ~ 1.6MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3251EMSE-1.5#TR
Related LinksLTC3251EM, LTC3251EMSE-1.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC3251EMSE-1.5#TR Details Description
Related parts for LTC3251EMSE-1.5#TR
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
BOARD BRIEFCASE ORT82G5 SERDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MCR-CONFIG-KIT-A datasheet.pdf
32+32 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1000UF 10V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf