ITT Cannon, LLC CA3100E20-23SB15
CA3100E20-23SB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-23SB15
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-23SB15.pdf
Availability of CA3100E20-23SB15
QUANTITY
CA3100E20-23SB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-23SB15
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-23SB15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert20-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-23SB15
Related LinksCA3100E2, CA3100E20-23SB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-23SB15 Details Description
Related parts for CA3100E20-23SB15
IC OPAMP CURRENT SENSE 8DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A TO252-3 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf