ITT Cannon, LLC CA3100E20-29PB05
CA3100E20-29PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-29PB05
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-29PB05.pdf
Availability of CA3100E20-29PB05
QUANTITY
CA3100E20-29PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-29PB05
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-29PB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-29PB05
Related LinksCA3100E2, CA3100E20-29PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-29PB05 Details Description
Related parts for CA3100E20-29PB05
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 10POS 3A datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 10 PC datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf