ITT Cannon, LLC CA3100E20-29PF80F187
CA3100E20-29PF80F187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-29PF80F187
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100E20-29PF80F187.pdf
Availability of CA3100E20-29PF80F187
QUANTITY
CA3100E20-29PF80F187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-29PF80F187
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-29PF80F187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-29PF80F187
Related LinksCA3100E20-, CA3100E20-29PF80F187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-29PF80F187 Details Description
Related parts for CA3100E20-29PF80F187
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC LI-ION/POL CHRGR MGMT 25DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf