ITT Cannon, LLC CA3100E20-7SB05-06
CA3100E20-7SB05-06 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-7SB05-06
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-7SB05-06.pdf
Availability of CA3100E20-7SB05-06
QUANTITY
CA3100E20-7SB05-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-7SB05-06
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-7SB05-06
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-7SB05-06
Related LinksCA3100E20, CA3100E20-7SB05-06 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-7SB05-06 Details Description
Related parts for CA3100E20-7SB05-06
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 200-SODIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CHOKE DBL 11UH 300MA TIN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf