ITT Cannon, LLC CA3102E24-A24PF80
CA3102E24-A24PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-A24PF80
Brief Description
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-A24PF80.pdf
Availability of CA3102E24-A24PF80
QUANTITY
CA3102E24-A24PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-A24PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-A24PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-A24PF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-A24PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-A24PF80 Details Description
Related parts for CA3102E24-A24PF80
LAMP INCAND 27MM BAYONET 130V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC ADSL LINE DRIVER LP 32-HLQFP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 2A 300V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 0.549 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.3A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf