ITT Cannon, LLC CA3100E20A9SB14
CA3100E20A9SB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20A9SB14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20A9SB14.pdf
Availability of CA3100E20A9SB14
QUANTITY
CA3100E20A9SB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20A9SB14
Internal Part NumberEIS-CA3100E20A9SB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20A9SB14
Related LinksCA3100E, CA3100E20A9SB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20A9SB14 Details Description
Related parts for CA3100E20A9SB14
CONN RECEPT CHAMP 50POS RT ANG datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.7A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf