ITT Cannon, LLC CA3100E22-23S
CA3100E22-23S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E22-23S
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E22-23S.pdf
Availability of CA3100E22-23S
QUANTITY
CA3100E22-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E22-23S
Internal Part NumberEIS-CA3100E22-23S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E22-23S
Related LinksCA3100, CA3100E22-23S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E22-23S Details Description
Related parts for CA3100E22-23S
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TVSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1600V 35A SCVB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5650K 3SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN datasheet.pdf
OSC MEMS 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOD LED ARRAY WM WHITE 3000K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf