ITT Cannon, LLC KJB6T23F53AD
KJB6T23F53AD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53AD.pdf
Availability of KJB6T23F53AD
QUANTITY
KJB6T23F53AD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53AD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53AD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53AD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53AD Details Description
Related parts for KJB6T23F53AD
RES SMD 26.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 11POS datasheet.pdf
8329-7 WIRE STOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
OSC SO 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf