ITT Cannon, LLC CA3100E24-19SB
CA3100E24-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-19SB
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E24-19SB.pdf
Availability of CA3100E24-19SB
QUANTITY
CA3100E24-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-19SB
Related LinksCA3100E, CA3100E24-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-19SB Details Description
Related parts for CA3100E24-19SB
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf