ITT Cannon, LLC CA3100E24-28PBF80A176
CA3100E24-28PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24-28PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24-28PBF80A176.pdf
Availability of CA3100E24-28PBF80A176
QUANTITY
CA3100E24-28PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24-28PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E24-28PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24-28PBF80A176
Related LinksCA3100E24-, CA3100E24-28PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24-28PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E24-28PBF80A176
RES 2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf